Jak wgląda proces położenia dachu?

Położenie dachu oznacza bardzo ważny etap w procesie budowy domu – zwieńczenie bryły budynku i zakończenie stanu surowego zamkniętego. Budowa dachu wymaga ogromnej dokładności oraz profesjonalizmu podczas wykonywania poszczególnych prac, ponieważ jest to wieloetapowy i dosyć skomplikowany proces. Fachowo wykonana praca gwarantuje trwałość konstrukcji na wiele lat. Oto poszczególne etapy procesu budowy dachu.


Projekt dachu

Jak każdy etap budowy, kładzenie dachu należy zacząć od wykonania profesjonalnego projektu. Powinny zostać w nim zawarte informacje dotyczące rozmiaru, kształtu, wymiarów konstrukcji, rozmieszczenia okien, kątów nachylenia, umiejscowienia krokwi oraz sposobów ich łączenia. Projekt opisuje również metody i materiały potrzebne do pokrycia dachu, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić ile drewna, łat, dachówek, blachodachówek lub naturalnego pokrycia zużyjemy  do prac budowlanych.

Więźba

Drugim etapem budowania dachu jest postawienie więźby dachowej. Na początku wznosi się murłaty. Zwykle montuje się je na bocznych ścianach budynku, a dokładny sposób ich osadzania zależy pod przygotowanego projektu. Kolejnym krokiem jest montaż krokwi, zazwyczaj tworząc dach dwuspadowy. Łączone są one ze sobą oraz z więźbą mocnymi śrubami stalowymi.

Foliowanie 

Kolejny krok procesu to foliowanie, czyli pokrycie gotowej więźby dachowej specjalną folią paroprzepuszczalną, która gwarantuje szczelność i nieprzemakalność konstrukcji, a jednocześnie umożliwia nagromadzonej w warstwie ocieplenia parze wodnej wydostać się na zewnątrz. Folię mocuje się na zakładkę: warstwa znajdująca się wyżej zachodzi na tę położoną niżej, co zapewnia swobodny spływ wody, a montuje się ją do więźby najczęściej przy użyciu zszywek.

Łacenie i wykończenie

Łacenie dachu zaczyna się od położenia kotrałat, czyli długich desek montowanych na pokrytych folią krokwiach w taki sposób, aby łączyły się u szczytu dachu, co zapewnia odpowiednią wentylację. Następnie poprzecznie w stosunku do krokwi zakłada się łaty właściwe. Ich rozstaw zależy od dachówek, które planujemy następnie położyć, a wynosi zazwyczaj 36-46 cm. Na tym etapie przeprowadza się również wykończenie dachu, czyli montaż wszystkich dodatkowych elementów: okien, rynien i okapów.

Dachówki i ocieplenie

Przedostatnim etapem procesu położenia dachu jest układanie wierzchniego pokrycia dachowego, czyli dachówek lub blachodachówek. Rozpoczyna się od przykręcenia do łat dachówek skrajnych, a następnie układa się dachówki od prawego dolnego narożnika w lewą stronę. W momencie, kiedy konstrukcja dachu jest skończona, można przejść do ocieplenia poddasza. Najczęściej stosuje się w tym celu wełnę mineralną o grubości minimum 25 cm, którą montuje się między krokwiami. Gotowe ocieplenie pokrywa się folią paraizolacyjną, a następnie płytami karton-gipsowymi, co kończy proces kładzenia dachu.

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.