Jakie są koszty wyburzenia budynków?

Podobnie jak koszty wzniesienia budynków, tak i koszty ich wyburzenia są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Według Prawa Budowlanego niektóre budynki można wyburzyć ręcznie, inne zaś wymagają zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanej ekipy, która przeprowadzi prace rozbiórkowe przy użyciu ciężkiego sprzętu z zachowaniem szczególnych wymogów BHP. Od czego zależy koszt wyburzenia budynków i jakie są przykładowe ceny rozbiórki?

Od czego zależy koszt wyburzenia budynków?

Nie ma jednego cennika określającego koszty wyburzenia budynków. Cena zależy przede wszystkim od regionu kraju, w którym się znajduje, wielkości, kubatury i usytuowania budynku. Im większy budynek, tym większe koszty jego wyburzenia. Bardzo istotna jest również struktura obiektu oraz materiał, z jakiego został wykonany. Najniższe ceny obowiązują w przypadku budynków z drewna, cegły lub kamienia. Nieco droższe jest wyburzenie konstrukcji z betonu i metalu. Największe koszty generują prace rozbiórkowe budynków z żelbetonu. Wysoka cena wynika z konieczności użycia ciężkiego sprzętu specjalistycznego oraz zatrudnienia doświadczonej ekipy, która przeprowadzi prace rozbiórkowe w sposób bezpieczny dla samych pracowników, osób w najbliższym otoczeniu, jak i środowiska. W koszt wyburzenia budynku należy również wliczyć dodatkowe usługi, jak demontaż płytek, okien, drzwi, parkietu czy instalacji hydraulicznej. Nie są one wykonywane w każdym przypadku, lecz jedynie na specjalne życzenie właściciela budynku. Odzyskane materiały ze starego obiektu mogą bowiem posłużyć, jako budulec nowego. Istotną częścią kosztów wyburzenia budynku jest również koszt utylizacji odpadów i wywiezienia gruzu. Jeśli wysypiska i zakłady recyklingowe mieszczą się daleko od miejsca rozbiórki budynku, cena może być dość wysoka. 

Przykładowe ceny wyburzenia budynków

Jednostką miary firm zajmujących się wyburzaniem budynków jest metr sześcienny kubatury obiektu (m3k). Bazując na wielkości budynku, jego usytuowaniu oraz materiałów, z jakich został wykonany można przyjąć orientacyjne ceny wyburzenia budynku:
• Budynek z drewna, cegły i kamienia - 20-35 zł/m3k
• Budynek z betonu - 45-85 zł/m3k
• Budynek z metalu - 45-85 zł/m3k
• Budynek z żelbetonu - 80-140 zł/m3k
Jeśli właściciel chce odzyskać niektóre elementy budulcowe, do kosztów wyburzenia obiektu należy również doliczyć cenę ich demontażu. W kalkulacji musimy także uwzględnić koszt wywiezienia gruzu, który w zależności od oddalenia wysypiska może wahać się pomiędzy 40, a 140 zł/m3.
Aby mieć pewność co do wszystkich kosztów związanych z wyburzeniem budynków warto wybrać zaufaną firmę, która nie tylko przeprowadzi szczegółową wycenę, ale również przedstawi plan wykonywanych usług i ramy czasowe potrzebne do ich wykonania. Nasza firma zadba o to, aby wszystkie etapy prac rozbiórkowych zostały przeprowadzone profesjonalnie, szybko, bezpiecznie oraz z zachowaniem zasad BHP.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.