Wycinka drzew w świetle prawa

Wycinka drzew jest kwestią regulowaną przez prawo, również w przypadku własnej posesji. Jak proces ten wygląda w praktyce oraz komu zlecić to zadanie?

 

Przepisy związane z wycinką drzew

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004, z zasady wycinka drzew może nastąpić, jeśli właściciel terenu nieruchomości wyda na to zgodę. Zezwolenia nie trzeba, więc gdy wycinka ma dotyczyć krzewów oraz drzew, o ile są one własnością osób fizycznych. Dodatkowym warunkiem jest to, aby nie były usuwane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Kiedy konieczne jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa?

Prawo przewiduje jednak określone sytuacje, gdy niezbędne jest zgłoszenie wycinki drzew
i chodzi tu o drzewa, których pień (powyżej 5 cm od gruntu) przekracza określony obwód. Oto wskazane wymiary:

- 80 cm – gdy wycinka ma dotyczyć topoli, wierzby i klonu srebrzystego,

- 65 cm – gdy wycinka ma dotyczyć kasztanowca, platanu oraz robinii akacjowej,

- 50 cm – gdy wycinka ma dotyczyć pozostałych, niewymienionych powyżej gatunków drzew.

 

Gdzie dokonać zgłoszenia chęci wycinki drzewa?

Jeśli pień drzewa dla danego gatunku przekracza wskazany powyżej rozmiar, wówczas niezbędne jest zgłoszenie zamiaru wycinki do Urzędu Gminy. W takim druku należy podać nie tylko dane osobowe wnioskodawcy, ale przede wszystkim oznaczenie nieruchomości oraz usytuowanie drzewa na mapie.

 

Komu zlecić wycinkę drzewa?

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, można przejść do usunięcia drzewa. Przy dużych drzewach takie zadanie warto jednak zlecić specjalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo oraz pozbędą się odpadu. To istotne również dlatego, że niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi, które poradzą sobie z grubym pniem oraz gałęziami. Te ostatnie najczęściej podlegają zmieleniu, czym zajmujemy się również w ramach naszej działalności.

Jak widać wycięcie drzewa może być procesem bardziej skomplikowanym, aniżeli wiele osób sądzi. Trzeba bowiem zadbać, aby proces ten był wykonany zgodnie z zasadami prawa, które dokładnie stanowi, kiedy można podjąć się tego bez zezwolenia, a kiedy jest ono niezbędne.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.